Fair Play-prisen 2025

For første gang i Norge konkurrerer 12 kusker om en Fair Play-pris på Bjerke Travbane kommende lørdag.

Uttakskriterier til Fair Play-prisen 2025
Dag-Sveinung Dalen var den "snilleste" kusken i 2025. Foto: Hesteguiden.no

Deltagende kusker har kvalifisert seg til løpet basert på deres gode opptreden i løpsbanen under hele 2025. DNT og Norsk Rikstoto ønsker med dette å sette et positivt fokus på kusker som har vist at de har fair play i løpsbanen, både overfor hestene og sine konkurrenter, høyt på agendaen. 

Uttakskriteriene for å få delta som kusk i dette løpet har derfor vært færrest mulig sanksjoner blant de kuskene som hadde kjørt minimum 100 løp foregående kalenderår. Sanksjonene gav poeng etter alvorlighetsgrad, slik at enkelte typer forseelser har gitt flere minuspoeng enn andre. 

Den kusken som kom aller best ut på denne gjeve statistikken er Dag-Sveinung Dalen. På 426 kjørte løp i fjor ble Dalen kun ilagt én sanksjon med betydning for dette uttaket. Dag-Sveinung er én av tolv kusker som skal delta i Fair Play-prisen på lørdag.

De øvrige kuskene som skal delta i løpet er:

Emil Oftedal Forus
Svein Ove Wassberg Bergen
Eirik Høitomt Jarlsberg
Gunnar Austevoll Momarken
Johan Kringeland Eriksen Sørlandet
Sanne Scheie Erga Forus
Lars Anvar Kolle Jarlsberg
Herman R. Tvedt Jarlsberg
Adrian Solberg Akselsen Jarlsberg
Robert Kruse Momarken
Tom Erik Solberg Klosterskogen


Fair Play vil stå i høysetet også under løpet på lørdag. Av den grunn vil det bli gitt poengtrekk for de samme forseelsene som inngikk i uttakskriteriene. Poengtrekk i løpet kan få betydning for kuskenes plasseringer i konkurransen om å vinne Fair Play-prisen.

De tre øverst rangerte kuskene i Fair Play-prisen vil få utdelt hver sine gavesjekker med følgende verdier:

1.premie 20 000, -
2.premie 10 000, -
3.premie 5 000, -


Det vil i tillegg bli delt ut deltakerpremier til de øvrige kuskene i løpet.

Les også