Styremøte 13-14. desember
13. og 14. desember er det styremøte i Det Norske Travselskap (DNT). Her får du informasjon om de sakene som styret skal behandle.
Sakslisten til styremøter i DNT publiseres på travsport.no en uke før møtet. Se sakslisten og protokoller fra tidligere styremøter her. På styremøte 13. og 14. desember skal styret behandle 14 vedtakssaker og bli orientert om 13 andre saker.
Vedtakssaker
Vanligvis blir regnskapstall per oktober presentert i desember-møtet. Disse ble imidlertid lagt frem under styremøte 21. november. Administrasjonen vil i styremøtet orientere om status per november så langt og forventet årsprognose.
I dialogmøte mellom stifterne og Norsk Rikstoto (NR) 3. desember ble det informert om at spillselskapet budsjetterer med en totalomsetning på 3,158 milliarder kroner. Dette medfører et overskudd til formålsmottakerne på 466 millioner kroner. Basert på forskrift om fordeling av overskuddet fra pengespill på hest skal DNT motta inntil 82 % av overskuddet. Dette medfører et tilskudd til DNT på inntil 382,1 millioner kroner, hvis spillselskapet leverer som budsjettert.
DNTs budsjett for 2024 forutsatte 400,5 millioner kroner i totale overføringer fra NR. NRs inntektsbudsjett for 2025 betyr altså 18,4 millioner kroner mindre til DNT i 2025, sammenlignet med 2024. Med dette som bakgrunn vil styret få presentert administrasjonens foreløpige vurderinger i sak nummer to og gi sine innspill til det videre arbeidet. Det legges opp til at endelig budsjett behandles på første ordinære styremøte i 2025.
Overføringene til driftsselskapene er regulert i en egen tilskuddsmodell. Eksisterende modell består av et fast grunntilskudd, arrangementsbidrag og et sportslig aktivitetsbidrag. Styret uttrykte under styremøte i oktober (sak 8-8/24) et ønske om at tilskuddsmodellen hensyntar parametere for rekruttering av hesteeiere og publikum i større grad. I sak nummer tre skal styret gi signaler om eventuelle behov for endringer i de prinsipper som i dag ligger til grunn for tilskuddet.
I oktober ble det nedsatt et utvalg (styresak 8-8/24) som fikk i mandat å diskutere forslag og ideer for å styrke avl og oppdrett av travhester. Utvalget har levert sin innstilling og denne vil bli lagt frem for styret under sak nummer fire.
Sak nummer fem gjelder «Travhesten – en aktiv og holdbar løpshest». Det er kommet i alt 26 høringsinnspill fra DNTs organisasjonsledd, komiteer og samarbeidende organisasjoner. Styret vil få presentert høringsinnspillene, samt forslag til kortsiktige tiltak og videre prosess i henhold til temaene som er berørt.
Sak nummer seks gjelder oppnevning av dommere til kårings- og avlsvurderingsnemd med virkning fra 1. januar 2025.
Sak nummer 7 til 11 omhandler DNTs reglementer og bestemmelser. DNT har en årlig revidering av sine reglementer, med virkning fra 1. januar 2025. Styret vil få presentert forslag til endringer i DNTs Avls- og registreringsreglement, DNTs Løpsreglement, DNTs Lisensbestemmelser og DNTs Antidopingsreglement. Nytt av året er at det vil bli presentert forslag til et særskilt hestevelferdsreglement.
I sak 12 om Bjerke Travbane Eiendom AS vil styret bli orientert om prosessen omkring skjønnsfastsettelse av løsningssum for tvangsinnløste aksjer. I tillegg vil man drøfte tiltak for å kunne kommersialisere driften og utnyttelsen av Norsk Travsportssenter i Nannestad kommune.
Sak nummer 13 gjelder oppfølgning av saker fra DNTs generalforsamling 2024, som til dette styremøtet handler om gjennomføring av DNTs generalforsamlinger (innføring av generaldebatt) og instruks for DNTs Sports- og avlskomité.
DNT fyller 150 år i 2025, og styret vil få presentert hovedtrekkene i jubileumsprogrammet for 2025.
Orienteringssaker
Orienteringssaker består i hovedsak av saker der administrasjonen orienterer styret om status i hestepopulasjonen, aktuelle oppgaver, prosjekter, organisasjonssaker eller lignende. Siden forrige styremøte er det avholdt flere møter som styret vil bli orientert om. Blant sakene er statusrapport for DNTs avlsfond, DNTs lønnsoppgjør 2024 og status nøkkeltall per 30. november.
DNTs Forbuds- og karenstidsliste er revidert og styret orienteres om endringer som vil bli gjeldende fra 1. februar 2025.
Prislisten for DNTs tjenester er revidert med virkning fra 1. januar 2025. Ny prisliste vil bli publisert på travsport.no i neste uke.
I 2024 er det utviklet åtte nye nettsider for driftsselskapene. Styret vil bli orientert om prosjektet og funksjonaliteten som de nye nettsidene inneholder.
I 2024 ble det avsatt 1 million kroner til en koordinert markedsføring av arrangementer knyttet til travløp på lørdager eller andre storløps- eller temaarrangementer for travbanene. Styret vil få en orientering knyttet til markedsaktivitetene som er utført.
Siste orienteringssak handler om saken som ble publisert i Aftenposten 28. november.