NHF er positive til bruk av Sportsplan 2011-2015 som handlingsverktøy i forbindelse med utarbeiding av terminlister samt løpsutskrivning. Vi registrerer at NR er opptatt av gode spillprodukter, men vi mener det er mulig å lage både gode, rettferdige løp for hesteeierne som også fungerer som gode spilleløp.
Vi mener at de beste må møte de beste i topproduktet vårt - V75 på lørdagene og V65 på onsdagen. I utgangspunktet vil det høye premienivået disse dagene sørge for dette. Vi mener også det er mulig å redusere antall premier disse dagene til fem premier i autostartløp og seks premier i voltestartløp. De sparte premiene skal omfordeles til å finansiere breddepremiering i lavgrunnlagsløp på hverdagstravet.
NHF mener også at det er viktig å få opp premiene noe på hverdagstravet. Det ble i begynnelsen av 2013 lovet at førstepremiene på hverdagstravet skulle heves til 20.000,-, og vi tror det er viktig at dette oppfølges.
Når det gjelder hester i lavt grunnlag, tror vi ikke at et høyt nivå på førstepremiene er det viktigste, men at det gjennomføres breddepremiering. Dette er hester som er i begynnelsen av karrieren, og eierne trenger så mye motivasjon som mulig for å fortsette å trene og melde i løp.
Noen stikkord om nåværende løpsutskrivning i Norge:
Fire variabler som vanligvis kombineres i løpsutskrivningen:
- Alder
- Grunnlag
- Startmetode – volte eller auto
- Distanse – kort, mellom eller lang
Type løp:
- Årgangsløp
- Grunnlagsløp
- Tidsløp
- Poengløp (kombinasjon poeng og grunnlag)
Noen stikkord om løpsutskrivning I andre land:
- Maiden løp
Dette er løp som er åpne for hester som ennå ikke har vunnet løp.
Eksempel på løpsutskrivning:
- Løpet er åpent for 3-årige hester som aldri har vunnet løp.
- Løpet er åpent for 3- og 4- årige hester som aldri har vunnet løp.
- Løpet er åpent for eldre hester som aldri har vunnet løp.
- «1 winner», «2 winner» etc. med begrensning på innkjørt livstid.
Denne type løpsutskrivning passer godt for unghester.
Eksempel på løpsutskrivning:
- Løpet er åpent for 3- og 4- årige hester som har vunnet et eller ingen løp i sitt liv.
- Løpet er åpent for 3- og 4- årige hester som har vunnet et eller ingen løp i sitt liv og maksimum grunnlag 20.000,-.
- Løpet er åpent for 3- og 4- årige hester som har vunnet to eller færre løp i sitt liv.
- Løpet er åpent for 3- og 4- årige hester som har vunnet to eller færre løp i sitt liv og maksimum grunnlag 40.000,-.
- Løpet er åpent for 3- og 4- årige hester som har vunnet mellom to og fire løp i sitt liv.
- Løpet er åpent for 3- og 4- årige hester som har vunnet mellom to og fire løp i sitt liv og maksimum 60.000,-.
- Løpet er åpent for 3- og 4- årige hester som har vunnet inntil fire løp i sitt liv, 20m tillegg ved 2 seire.
- «1 winner», «2 winner» etc. med begrensning på innkjørt siste fem starter.
Denne type løpsutskrivning passer godt for eldre, «slitne» hester.
Eksempel på løpsutskrivning:
- Løpet er åpent for 5-årige hester eller eldre som ikke har vunnet løp siste 5 starter.
- Løpet er åpent for 5-årige hester eller eldre som har vunnet et eller ingen løp i siste 5 starter.
- Løpet er åpent for 5- årige hester eller eldre som har vunnet et eller ingen løp i siste 5 starter og maksimum 20.000,-.